Michał Frąk, Piotr Wasiak 25.07.2012 , aktualizacja: 24.07.2012 19:45

www.gazeta.pl

Inwestycje na Teofilowie. Ma być bardziej przemysłowy

 

Teofilów Przemysłowy ma stać się przemysłowym sercem miasta. By tak się stało, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę. Na razie są tylko plany, ale firmy i tak inwestują
Kiedy pod koniec lutego Rossmann oddał dwunastopiętrowy biurowiec, prezydent Hanna Zdanowska obiecała firmie, że w przemysłowym centrum miasta, jakim ma być Teofilów Przemysłowy, poprawi się infrastruktura. Do tej pory niewiele się w tej sprawie działo. Wyjazd z magazynów o powierzchni 50 tys. m kw., z których zaopatrywane są drogerie Rossmanna w całej Polsce, nadal odbywa się zalepioną setkami łat ulicą. Mimo to na Teofilowie Przemysłowym firmy wciąż chętnie inwestują. 

Władze miasta, aby uatrakcyjnić te tereny i przyciągnąć kolejne firmy, chcą inwestować w Teofilów Przemysłowy. Dziurawe drogi, na które od lat narzekali przedsiębiorcy, mają zostać wyremontowane, a część z nich zostanie gruntownie przebudowana. Rozważane jest m.in. wykorzystanie tzw. społecznego wariantu łącznika do drogi S14. Mieszkańcy Radogoszcza Zachód oraz osiedla Liściasta nie chcą, by droga przebiegała kilkadziesiąt metrów od ich domów. Przygotowali inny wariant - w śladzie ulicy św. Teresy. Takie rozwiązanie może dodatkowo uatrakcyjnić tereny przemysłowe na Teofilowie. - Bardzo poważnie rozważamy ten pomysł. Analizujemy go pod względem technicznym i finansowym. Jest szansa, że ul. św. Teresy zyska zupełnie inny wymiar - mówi Radosław Stępień, wiceprezydent 
Łodzi.
 
Droga prowadziłaby do przyszłej trasy S14, którą w łatwy i szybki sposób będzie można dotrzeć do autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S8. To dla firm istotny argument przy wyborze lokalizacji na swoją siedzibę.

Na przebudowę czeka także ulica Wersalska. - To bardzo ważne, bo w obecnej sytuacji, nawet jeśli firma będzie chciała postawić budynek przy ulicy Aleksandrowskiej, nie będzie miała wjazdu na działkę z tej ulicy. Dojazd możliwy jest tylko od tyłu, czyli od ulicy Wersalskiej. A ta jest w tragicznym stanie - mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za inwestycje. 

Magistrat wystąpił o fundusze do urzędu marszałkowskiego na remont ulicy Wersalskiej. - Liczymy, że uda się go przeprowadzić już w przyszłym roku - mówi Cieślak. 

Teofilów Przemysłowy to około 200 ha ziemi, z czego większość należy do prywatnych właścicieli. Obecnie największym oferowanym inwestorom obszarem jest ponad ośmiohektarowa nieruchomość należąca do Coca-Coli. Według studium zagospodarowania przestrzennego Teofilów Przemysłowy to tereny przemysłowo-usługowe, a więc: produkcja, magazyny i usługi. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma zostać przyjęty w czwartym kwartale tego roku. To ważne, bo na Teofilowie Przemysłowym pośród firm powstał na przykład prywatny szpital Salve. - Jeśli szybko tego nie zrobimy, przemysłowy charakter tych terenów może się rozmyć - ostrzega Cieślak. 

Mimo że inwestycje infrastrukturalne to dopiero plany, firmy dostrzegły już potencjał tego obszaru i chętnie inwestują. ABB - wielki światowy koncern specjalizujący się w technologiach dla energetyki i automatyki - wybuduje tam nową fabrykę. Przy ul. Aleksandrowskiej za 30 mln zł powstanie zakład produkujący podzespoły do transformatorów. Pracę znajdzie 140 specjalistów. 

Firma SuperDrob już na początku przyszłego roku uruchomi kolejną fabrykę. Teraz w Łodzi miesięcznie produkuje 1,2 tys. ton mięsa. Dzięki inwestycji jej możliwości zwiększą się o 3,5 tony na godzinę. 

W dawnych zakładach Elta oddział ma firma Bombardier. Powstaje tam elektryczne wyposażenie dla pojazdów szynowych. Teofilów to również miejsce, gdzie siedziby mają firmy logistyczne. Przy ul. Traktorowej 111 znajduje się centrum przeładunkowe firmy UPS, a na ul. św. Teresy 103 przyjeżdżają paczki z logo DHL. 

Na Teofilowie Przemysłowym powstały też inwestycje deweloperskie. Park Biznesu Teofilów oferuje 9 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na razie głównym najemcą jest tam firma Polkomtel. Na rogu skrzyżowania ul. Aleksandrowskiej z Traktorową Real Development zmodernizował dawną siedzibę Skórimpeksu.