Uwaga
  • Lack of access rights - File 'http:/www.alejawlokniarzy.pl/images/smilies/icon_e_sad.gif'
  • Lack of access rights - File 'http:/www.alejawlokniarzy.pl/images/smilies/icon_e_sad.gif'

Historia Protestu Obywatelskiego
na Radogoszczu Zachodzie

O projekcie planu zagospodarowania przestrzennego doliny rzeki Sokołówki obejmującego zachodnią część osiedla Radogoszcz dowiedzieliśmy sie przypadkiem ( ! ) na początku stycznia 2012 roku.

Praktycznie w parę osób w ciągu zaledwie kilku dni zorganizowaliśmy spontaniczną akcję protestacyjną obejmującą osiedla : Radogoszcz Zachód , Liściasta B , Liściasta A , Marianów .

Bardzo nam pomógł i poparł nasze działania radny Bartosz Domaszewicz : ) 

Na sklepach powiesiliśmy wielkie plakaty z wizualizacją planowanej drogi według projektu firmy Major, zbieraliśmy podpisy pod protestem w najbardziej uczęszczanych miejscach osiedli, chodziliśmy także od domu do domu i informowaliśmy mieszkańców o planowanej inwestycji, 90% nie miało o niczym pojęcia : ( tzw konsultacje społeczne były swoją karykaturą, więc sami musieliśmy sobie zorganizować prawdziwe konsultacje.

Z pomocą Rady Osiedla Radogoszcz wymusiliśmy na ZDiT, firmie Major i Radzie Miasta zorganizowanie zebrania informacyjnego w szkole nr 122 i przeprowadziliśmy mega akcję informacyjną o terminie i celu spotkania - przyszło tylu mieszkańców, że nie mogli sie pomieścić w wielkiej sali gimnastycznej szkoły : ) 
Spotkanie 9 stycznia było burzliwe, mieszkańcy nie chcieli zastanawiać się nad pseudowariantami firmy Major, tylko kategorycznie zakwestionowali plan zagospodarowania i projekt Majora w całości. Zarówno radne MŁ, jak i ZDiK nie byli przygotowani do dyskusji i nie udzielili sensownych odpowiedzi na pytania, wnioski i wątpliwosci. W mediach, które były obecne na spotkaniu pojawiły sie relacje oddające gorącą atmosferę i oburzenie mieszkańców. 

Dnia 12 stycznia złożylismy u p. Prezydent Hanny Zdanowskiej i u p. Przewodniczącego RM Tomasza Kacprzaka Protest Obywatelski podpisany przez 1457 osób a w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej 523 indywidualne uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego doliny rzeki Sokolówki obejmującego zachodnią cześć osiedla Radogoszcz z wnioskiem o potraktowanie naszych pism jednocześnie jako wniosku o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego .

15 stycznia 2012 roku postanowiliśmy powołać Stowarzyszenie DROGA ŁÓDŹ

8 lutego 2012 roku złożyliśmy do sądu wniosek o rejestrację stowarzyszenia DROGA ŁÓDŹ 

Odpowiedzi UMŁ na nasze uwagi do planu zagospodarowania od 02.02 wisiały na stronie UMŁ, a nie Pracowni Urbanistycznej, udało nam się je znaleźć dnia 16 lutego 2012, po telefonie do MPU. Są głęboko zakopane i dotarcie do nich nie jest łatwe : ( prawie wszystkie zostały odrzucone. Oficjalna odpowiedź na nasz Protest Obywatelski jest dość zdawkowa i enigmatyczna :( )Delegacje członków stowarzyszenia odwiedziły dotychczas : 
1. Przewodniczącego Komisji Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Jacka Borkowskiego
2. Generalna Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi 
3. Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Kacprzaka 
4. Głównego Architekta Miasta Łodzi Marka Janiaka 
5. posła Cezarego Grabarczyka 
6. Instytut Spraw Obywatelskich 
7.Miejską Pracownie Urbanistyczną i jej nowego dyrektora Romana Wieszczka 

Najważniejszym celem naszych spotkań jest po pierwsze zakwestionowanie proponowanego planu zagospodarowania z absurdalnie rozbudowanym kompleksem drogowym, nazywanym ''malym Tokio'', i nie chodzi nam tylko o sporny łącznik Al Włókniarzy z S 14 ( będący de facto obwodnicą Zgierza ), ale cały system dróg w okolicy. Sprawa tzw. przedłużenia Włókniarzy ( termin już nieaktualny : ))))) i to nasz sukces, udało nam się zwalczyć przynajmniej jedno przekłamanie) jest tylko jednym z elementów gigantomańskiej koncepcji, która zupełnie nie uwzględnia jakości życia około 10.00 mieszkańców i wartości przyrodniczo krajobrazowej terenów położonych w pięknej okolicy o gigantycznej wartości rynkowej w pobliżu centrum miasta. 

Po drugie chcemy spowodować, aby miasto przeanalizowało zaproponowaną przez nas koncepcję prawdziwie alternatywną przez Teofilów przemyslowy, która może być niezwykle korzystna dla wszelkich inwestycji w tym rejonie, firm, zakładów i centrów logistycznych. Chcemy zmusić miasto do prawdziwie kreatywnego podejścia do tematu i rezygnacji z przyzwyczajenia do zabytku myśli urbanistycznej, który dzisiaj jest szkodliwy i nieakceptowalny.

Po trzecie pokazujemy realne zagrożenie wpuszczenia ruchu tranzytowego do miasta. 

Generalnie na wszystkich dotychczasowych spotkaniach z decydentami spotkaliśmy się ze zrozumieniem naszych postulatów i poza p Markiem Janiakiem z przychylnym stanowiskiem w kwestii rozpatrzenia trasy alternatywnej przez Teofilów Przemysłowy. Ale poza deklaracjami i ''czułymi słówkami'' konkretów narazie brak : (
Dotychczas prowadzimy działania w bardzo POKOJOWY sposób, tłumaczymy, wyjaśniamy, przekonujemy, prosimy, namawiamy do rozsądku i liczenia się z Łodzianami, ich dobrem i interesem, bardzo nie chcielibyśmy być zmuszeni do zmiany strategii na ''wojenną''.
Jeśli nie spotkamy się w najbliższym czasie z AUTENTYCZNYM działaniem, będziemy zmuszeni dołączyć do ruchu tych najnajnajbardziej niezadowolonych z władzy : ( w naszym butwiejącym mieście.


Mamy poparcie Spółdzielni Mieszkaniowej Radogoszcz Zachód i Rady Osiedla Radogoszcz