Ostatnie konsultacje w sprawie przedłużenia al.Włókniarzy do drogi S14

Agnieszka Magnuszewska - Dziennik Łódzki 24.01.2015 

 

 

Łodzianie ostatni raz mają szansę na zgłoszenie uwag do przebiegu nowego odcinka al. Włókniarzy, która w przyszłości ma się łączyć z drogą ekspresową S14. Od poniedziałku powróci burzliwa debata odnośnie przedłużenia al. Włókniarzy do trasy S14.

 

W latach 2011-2012 największymi przeciwnikami nowego odcinka drogi byli mieszkańcy Radogoszcza Zachodu, którzy nie chcieli mieć go pod oknami. Teraz mogą zabrać głos indywidualnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi. 

W 2011 r. planowano, że budowa przedłużenia al. Włókniarzy rozpocznie się już w 2014 r. Ale ze względu na oprotestowanie koncepcji drogi, do tej pory roboty drogowe się nie rozpoczęły. Zgodnie z propozycją łódzkiej firmy projektowej Major nowy odcinek al. Włókniarzy miał się zaczynać przy rondzie Biłyka, dalej biec w stronę torów przy ul. 11 Listopada, a następnie nowym fragmentem ul. Brukowej, która przechodziłaby nad torami estakadą.

Ostatni ważny odcinek al. Włókniarzy to przejście pod ul. Sianokosy. Te propozycje spotkały się z ogromnym sprzeciwem mieszkańców ul. 11 Listopada, z których część związała Stowarzyszenie "Droga Łódź". Stworzyło ono nawet tzw. społeczny wariant drogi, który zakładał poprowadzenie przedłużenia al. Włókniarzy w śladzie ul. św. Teresy. Tym samym stowarzyszenie odrzucało pomysł przebiegu nowej drogi wzdłuż ul. 11 Listopada.

Co ciekawe, Zarząd Dróg i Transportu zlecił nawet w 2012 r. wykonanie koncepcji przedłużenia al. Włókniarzy zgodnie z propozycją społeczników. Co dalej? W Studium Transportowym Łodzi tej koncepcji nie uwzględniono, a to właśnie studium wyznacza obecnie korytarze dla nowych dróg.

- Zarezerwowany korytarz dla przedłużenia al. Włókniarzy do S14 jest między ul. Liściastą a 11 Listopada. To jednak tylko ogólny zarys przebiegu drogi. Dokładnie zostanie on określony dopiero w decyzji środowiskowej, która ma być gotowa w połowie roku - tłumaczy Piotr Grabowski z biura prasowego ZDiT.

To właśnie ta decyzja określi przez jakie działki będzie biegła nowa droga. Stworzenie takiego dokumentu poprzedzają konsultacje, podczas których łodzianie mogą zgłaszać swoje uwagi pisemnie, ustnie czy drogą elektroniczną do RDOŚ. Również w tym urzędzie można się zapoznać z dokumentacją dotyczącą nowej drogi.

 

Konsultacje rozpoczynają się w poniedziałek (26 stycznia) i potrwają do 15 lutego.

Uwagi pisemne można zgłaszać do RDOŚ przy ul. Traugutta 25, 93-113 Łódź.

Ustnie można je zgłosić w godz. 7.30 - 15.30, a pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3726430,ostatnie-konsultacje-w-sprawie-przedluzenia-al-wlokniarzy-do-drogi-s14,id,t.html